İstanbul Gelinlik, Abiye, Kıyafet Kuru Temizleme

Günlük yaşantı içerisinde büyük kolaylık sağlayan hizmetlerden biri de kuru temizleme işlemidir. Özellikle zamanla ilgili sıkıntısı olanlar için hayat kurtarıcı olabilmektedir. Giysilerin temizliği için ekstra zaman ayırmak hele ki lekeli olanların temizlenme süreçleri düşünüldüğünde kuru temizleme büyük kolaylıktır.

Kuru Temizleme Nedir?

Kuru temizleme işleminin tanımıyla işe başlayalım. Adından yola çıkıldığında kuru bir işlemle temizliğin yapıldığını düşünmek yanlış olur. Kuru olarak ifade edilmesinin altında yatan neden temizlik işlemesinde kullanılan kimyasallarla ilgilidir. Hiç birinde su bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan işleme kuru temizleme denilmektedir.

Kuru temizleme işlemi lekeli olan ya da temizliği zor olan ürünlerin temizlenmesi için yapılan işlemleri ifade eder. Basit gibi düşünülen zorlu ve dikkat edilmesi gereken birkaç aşamadan oluşan bir süreçtir.

İstanbul kuru temizleme işlemlerinin yapıldığı büyük şehirlerden biridir. İş hayatının en yoğun yaşandığı İstanbul için zaman herkes için en önemli kavramdır. Bu nedenle birçok kişi zamandan kazanmak için kuru temizleme işlemlerini tercih etmekte. Hızlı ve kolay olması pratik olması bu işlemin tercih edilmesinde yatan ana etmenlerdir.

Kuru Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İstanbul kuru temizleme işlemlerine öncelikle ürünlerin incelenmesiyle başlanır. Her teslim edilen ürün numaralandırılma işlemine alındıktan sonra ürünler kumaş özellikleri ve renklerine göre ayrılır.

Yıkama işleminde kumaşların özellikler ve tabiki yıkama talimatları önemlidir. Bu nedenle ayrılan tüm temizlenecek olan ürünlerin yıkama talimatları kontrol edilir.

Başarılı bir kuru temizleme işlemi için ilk 2 aşama son derece önem arz eden bir konudur bir diğer can alıcı aşama ise lekelerin belirlenmesidir. Zorlu lekeler için daha etkili temizleme işlemi yapılmalıdır. Lekelerin tam işlememiş olması yeni olması ön yıkama işlemiyle bunlardan kurtulmanın mümkün olacağı anlamına gelir.

Leke belirleme işleminden sonra yıkama işlemine geçilir. Burada özel kimyasal maddeler kullanılmaktadır. organik olan bu ürünlerin solunmaması, yutulmaması hatta vücutla temas etmemesi gerekir. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Büyük bir titizlikle yıkama işlemi yapılır ortalama 8 ila 15 dakikalık bir süre içinde tüm temizlenmesi gereken ürünler yıkanır. Zorlu lekelerin olması halinde farklı bir program kullanılır ve yıkama süresi en az 25 dakika olabilmektedir.

İstanbul kuru temizleme işleminde yıkamadan sonrasında kurulama işlemine başlanır. Bu işlemde kumaş üzerinde olan çözeltiler arındırılır. Bu aşama son derece önemlidir. Cilde zarar vermemesi kumaşa hasar vermemesi adına bu işlemin yapılması gerekir. Kurulamadan sonra son aşama havalandırmadır. Bu aşamada da çözeltiler tamamen kumaş üzerinden uzaklaştırılmış olur. Buharla temizlenen ürünlerin özel havalandırma işlemi de yapıldıktan sonra ütüleme ve teslim için hazır hale gelmesi son aşamalardır.

Kuru Temizlemenin Tarihçesi?

Kuru temizleme işlemi yeni bir hizmet gibi düşünülse de tarihine bakıldığında epey geçmişe dayanmaktadır. 1840 yılında Paris’te ilk kuru temizleme salonu açılmıştır. Fransız Jolly Bell isimli bayan hizmetçinin yanlışlıkla elbisenin üzerine gaz yapını dökmesiyle kuru temizleme işine girmiştir. Gaz yapının buharlaşma etkisiyle lekeler üzerinde etkili olduğunu fark etmiştir. Bunu fark etmesinin ardından tarihin il kuru temizleme salonunu 1840 yılında açmıştır. İşlemler sırasında gaz yapı ve özel bir petrol kullanılmaktadır. Arındırılmış gaz yapı olarak da bilinen iki kimyasal sayesinde kuru temizleme işine girilmiş ve günümüze kadar ulaşan bir sektör olmuştur.

Kuru Temizlemenin Aşamaları Nelerdir?

İstanbul kuru temizleme işlemleri tek aşamadan oluşmamaktadır. Farklı aşamalardan geçilerek ürünler müşteriye teslim edilir

·      İlk aşama teslim alamdır. Burada numaralandırma yapılır ve karışıklığın önüne geçilir.

·      Ürünler renklerine ve kumaş özelliklerine göre ayrılır.

·      Yıkama talimatı öncesinde leke belirleme işlemi yapılır

·      Yıkama işleminde özle çözeltiler kullanılır. Ön yıkama işlemi sayesinde birçok leke çıkarılmaktadır. İnatçı lekeler için ekstra bir yıkama işlemi yapılır.

·      Yıkama süresi ortalama 8 ila 15 dakika arasında değişmektedir. Kalıcı leke durumunda yıkama süresi en az 25 dakika sürmektedir.

·      Kurulama işlemi ürünlerin temizlenme aşamasında çözeltilerden arındırılma işlemidir.

·      Son aşama havalandırma aşaması. Temizlenen tüm ürünler özel buhar etkisiyle çözeltilerden tamamen arındırılır. Ve müşteriye teslim edilmek üzere ütü için hazırlanır.

·      Ütülenme aşaması içi temizlik için son noktadır.

İstanbul kuru temizleme işlemleri kısa sürmektedir. Kısa süre içinde her ürün temiz bir şekilde teslim edilmekte müşteri memnuniyeti her diam üst seviyede tutulmaktadır.

Kuru Temizleme De Nelere Dikkat Edilmeli?

İstanbul kuru temizleme işlemlerine önem verilmekte. Teslim edilen her ürün ayrı ayrı incelenmekte ve özellikle lekelerin üzerinde durulmaktadır. Gerekli görülmesi halinde müşteriyle iletişime geçilerek leke hakkında bilgi edinmektedir.

Kuru temizleme işleminde önemli olan detaylardan biri de kullanılan kimyasallardır. Temizlik için özel kimyasallar kullanılmaktadır organik olan bu ürünler kumaşa zarar vermeden lekelerin çıkarılmasında yardımcıdır. Son olarak bu çözeltilerin kumaştan uzaklaştırılması gerekir. İşlemler sırasında da dikkatli olunması gereken malzemelerdir.

Kuru Temizleme Fiyatları

İstanbul kuru temizleme fiyatları her ürün için değişmektedir. Giysiler tekstil ürünleri lekeli olanlar vs. gibi fiyat aralığını belirleyen birçok detay bulunmaktadır. Ortalama olarak çok yüksek olduğunu söylemek yanlış olur.

Parça sayısına göre fiyat belirlemesi yapılmaktadır. Yapılacak işleme göre de fiyat belirtilmektedir.

Neler Kuru Temizleme İşlemiyle Temizlenir?

İstanbul kuru temizleme işlemlerinde en fazla giysiler yer almaktadır. Özellikle kış aylarına girilmesiyle montlar ve kabanlar kuru temizleme işlemine tabi tutulmaktadır. Ayrıca son dönemlerde en fazla temizlik işlemi gören battaniyeler olmaktadır. Zaman ve zorluk bakımından her türlü tekstil ve giysi türü kuru temizleme işleminden geçebilmektedir.

 

Müşteri memnuniyet düzeyi en yüksek firma

Değerlerimizden, deneyimlerimizden ve geçmişimizden aldığımız güçle müşterilerimize 100% Müşteri Memnuniyeti Garantisi veriyoruz.

Ücretsiz servis avantajı ile evinizden alıp evinize teslim ediyoruz.

DryCorner çalışma saatlerimizi öğrenebilmek için ilgili mağazayla iletişime geçiniz.

Merkez

Acıbadem Mh. Dost Ozan Sk. No:1/1 Kadıköy / İstanbul

T & F: 444 6 566

info@drycorner.com