Yün Yorgan Battaniye Kuru Temizlemesi Nasıl Yapılır?

Yaz temizliğinin yapıldığı zamanlarda yün yorgan ve yün yastıklar havalandırılmaya başlanır. Özellikle evde küçük çocuğu olanlar, bir de yün yorgan kullanıyorlarsa muhakkak hijyen sağlanmalıdır.

Çoğu ev hanımı, daha kolay olduğu için yün yorganlarını makinede yıkamayı tercih etmektedir. Sağlıklı olduğu için yün yorganlar, genelde evlerde bulunan yorgan çeşitlerindendir. Yün yorganların temizliği ise oldukça zordur. Yünlerin keçeleşmesini önlemek, deterjan kalıntılarının kalmaması için birçok noktaya özen göstermek gerekir.

Yün yorgan yıkanırken elde ya da makinede yıkamak yerine yün yorgan kuru temizleme yapılması daha tercih edilebilir bir yöntemdir. Yün yorganın doğallığının korunması, yünlerin keçeleşmesini önlemek için kuru temizleme tercih edilebilir.


Yün Yorgan Yıkama Aşamaları Nelerdir?

Yün yorganlar, uzun ömürlü olması, sağlıklı ve kullanışlı olmaları bakımından, birçok ev hanımı tarafından tercih edilmektedir. Üstelik yün doğa dostu olan, doğal malzemelerden oluşmaktadır.

Yün yorgan yıkama işlemi yapılırken doğal malzemeler kullanılarak yıkama yapılması gerekir. Yünlerin yapısını korumak, doğallığını bozmamak, topaklanması önlemek için yüksek ısıya ulaşmış suda yıkanmamalıdır.

 • Uygun deterjan seçimi
 • Elde yıkama biçimi
 • Makinede yıkama biçimi

Yün yorgan yıkama aşamasında ilk olarak uygun deterjan seçimi yapmak önemlidir. Elde yıkama ve makinede yıkama işlemleri için farklı uygulamaların yapılması gerekebilir.


Yorgan için Kullanılan Yün Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle çoğu evde yün yorganlar kullanılmaktadır. Sağlıklı yapısı, kışın üşütmemesi, rahat kullanımlı olması sebebiyle birçok ev hanımı, yün yorganları tercih etmektedir. Yorgan için kullanılan yün çeşitlerini, yıkama aşamasında bilmek gerekir.

 • Deve yünü ile yapılan yorganlar oldukça dayanıklıdır. Toza, kire ve aşınmaya karşı dirençlidir.
 • Keçi ve koyun yünü ile yapılan yorganlarda, yumuşaklık ve rahatlık bulunur.
 • Alpaka ve merinos yünleri ise maliyet yüksek olduğu için diğerlerine göre daha az tercih edilir.
 • Apak yünü ise, yıkanırken yuvarlanma ya da topaklanma yapmaması, keçeleşme görülmemesi sebebiyle en çok tercih edilen yün çeşididir.

Yorgan için kullanılan yün çeşidine bakarak yün yorganın yıkanması en doğrusudur.

 
Yün Yorgan Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En eski yöntemlerden biri olan elde yıkama ve makine yıkama yöntemleri artık eskilerde kalmaya başlamıştır. Elde ya da makinede yıkarken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Yün yorgan yıkarken, yünlerin keçeleşmemesi, topaklanmaması oldukça önemlidir.

 • İlk olarak yün ve yorgan birbirinden ayrılarak, ayrı ayrı yıkanmalıdır.
 • Yün yorgan elde ya da makinede yıkanırken muhakkak yıkama talimatlarına uyularak yıkanmalıdır.
 • Elde ve makinede suyun sıcaklığı 30 dereceyi aşmamalıdır.
 • Yün çeşidine göre lanolin, jel ya da yün yıkama özel şampuanlarından kullanılarak yünler yıkanmalıdır.
 • Yünler yıkandıktan sonra düz bir yüzey üzerine serilerek ara ara havalandırma yapılmalıdır. Bunun amacı her bir yün parçasının eşit miktarda kurumasını sağlamak içindir.
 • Kurutma işlemi bittikten sonra bir değnek yardımıyla ipler havalandırılarak birbirine yapışan yünler ayrılmalıdır.


Yün Yorgan Yıkamada En Etkili Yöntem Hangisidir?

Yün yorganları birkaç türlü temizleme olanağı bulunmaktadır. Birçok ev hanımı, maliyetli olması açısından elde ya da makinede yıkamayı tercih etmektedir. Ancak hem kolaylığı hem de bütçeyi sarsmayan fiyatlarıyla organik kuru temizleme yöntemi en etkili yün yorgan yıkama yöntemidir.

 • Elde yıkama
 • Makinede yıkama
 • Yün yorgan kuru temizleme işlemi ile yıkama

Yün yorgan yıkarken yünün cinsine göre deterjan seçimi yapılması gerekir. Yün yorganlar için özel üretilmiş şampuan ve jeller doğru seçimdir. Klorsuz, ağartma özelliği olmayan PH değeri olan çamaşır deterjanları da yün yorgan yıkamada etkilidir.

Yün yorgan yıkarken alerji unsuru oluşturabilecek sabun ya da deterjanlar kullanılmamalıdır. Zamanla yünün içine işleyen deterjan kalıntıları, insan vücudunda alerjiye neden olabilmektedir.

Yün yorganların elde yıkanması biraz zahmetlidir. Yorganın su içinde bir süre bekletilmesi, yıkama yapılırken harcanacak efor ve durulama işlemlerinin ardından yorganın sıkılması ve ipe serilmesi gibi birçok uzun işlem uygulanmalıdır.

Teknolojik ürünler, birçok ev hanımını, yün yorgan yıkarken çamaşır makinelerine yönlendirmektedir. Ancak burada en önemli nokta, makinenin çamaşır kapasitesidir. Yıkama suyunun yünün çeşidine göre ayarlanması gerekir. Eğer 30 derecenin üstünde bir yıkama olursa ürün deformasyona uğrayabilir.

Doğal yünlü yorganlar iki kere durulanarak tüm kimyasallardan arındırılmalıdır. Kurutma ve çevirme işlemleri yapılmamalıdır. Yıkama bittikten sonra makinede nemini almasını için bir süre bekletilerek, güneş görmeyen bir yerde ipe serilmelidir.

Tüm bu işlemler her ne kadar kolay gibi görünse de aslında zorlayıcı ve yıpratıcı işlemlerdir. Bu yüzden İstanbul kuru temizleme firmalarından destek alınarak yün yorgan kuru temizleme yöntemi seçilebilir.


Doğa ile Dost Temizleme Yöntemi Kullanın

Yorgan temizliği elde yapıldığında kullanılan yöntemler açısından oldukça zorlu aşamalardan oluşmaktadır. Bu yüzden doğa ile dost temizleme yöntemi olan kuru temizleme tercih edilmelidir. Yün yorganların evde yıkanmasında bazı dezavantajlar bulunur.

Elde ya da makinede yıkanan yün yorganlar, dikkatli yıkama yapılmadığında, deformasyona uğramakta, yünler topaklanmakta ya da keçeleşmeye başlamaktadır. Kullanılan deterjanlar, kimyasallar yün yorgana zarar vermektedir.

Yıkamada kullanılan kimyasallar, hem doğaya zarar verirken aynı zamanda iyi temizlenmediğinde vücutta alerjik durumlara da sebep olabilmektedir. Elyaf yorganlar, evde temizleme olanağı olan ve zorluk çıkarmayan yorgan çeşididir. Ancak yün yorganlar, makine yıkamalarında makineye zarar verebileceği gibi yorganın küçülmesine ya da kalıbının bozulmasına neden olabilmektedir.

Yün yorganlar için en sağlıklı temizleme yöntemi, organik kuru temizleme yöntemidir. Firmamız, İtalyan Yeşil Kuru Teknolojisini kullanarak, müşterilerine hizmet vermektedir. Bu teknoloji sayesinde hem doğaya bir zarar verilmez hem de insan sağlığını tehlikeye atacak kimyasallar kullanılmaz.

Firmamızda kullanılan Yeşil kuru teknolojide kullanılan ürünler, hassas, narin ve yüksek kaliteli ürünlerdir. Kokusuz ve yüksek temizleme gücüne sahip bu ürün ile doğaya ve insan sağlığına zarar vermeden temizleme yapılmaktadır.


Hangi Yöntemler Organik Kuru Temizleme Olarak Adlandırılır?

Yün yorgan yıkamada artık klasikleşmiş yıkama yöntemleri çok gerilerde kalmaya başlamıştır. İstanbul kuru temizleme hizmetleri sayesinde artık yün yorgan kuru temizleme daha yaygın hale gelmektedir.

Çalışan ya da ev hanımı olsun artık yün yorgan temizlenmesinde kuru temizleme işlemlerini daha çok tercih etmektedir. İnsanlar artık her şeyin yapaylaşmaya başladığı bu zamanda daha doğal ürünleri tercih etmektedir.

Doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyen organik kuru temizleme sayesinde hem insan sağlığı hem doğa zarar görmemektedir. Birçok insan klasik kuru temizleme yerine doğal ürünlerin kullanıldığı kuru temizleme yöntemlerini tercih etmeye başlamıştır.

 • GreenEarth temizleme
 • CO2 temizleme
 • Hidrokarbon temizleme
 • Profesyonel ıslak temizleme

İstanbul kuru temizleme firması olarak müşterilerimizin yün yorganlarını GreenEarth teknolojisi ile temizleyerek, memnuniyetlerini kazanmaktayız. Temizleme sırasında kullanılan Intense ve Green Dry ürünleri ile hem doğayı hem de insan sağlığını korumaya alıyoruz.


Yün Yorgan Yıkama Fiyatları Ne Kadardır?

Yün yorgan yıkama fiyatları, yapılacak işleme ve kullanılacak ürünlere göre değişkenlik gösterir. Burada önemli olan yorganın cinsi, kullanılan işçilik de yün yorgan yıkama fiyatlarını etkilemektedir.


Biz Ne Yapıyoruz?

Firmamız, kurulduğu yıldan bu yana hem doğayı hem de insan sağlığını ön planda tutmaktadır. Sadece yün yorgan yıkamada değil, tekstil ürünleri, ev tekstili, halı ve stor perde yıkama işlemlerinin yanı sıra terzi ve tadilat işlerini de başarıyla yürütmektedir.

Müşterilerimiz, çağrı merkezimiz ile iletişime geçtikten sonra ücretsiz kuru temizleme servisimiz ile eşyalarınız evinizden alınarak evinize teslim edilmektedir. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu kuru temizleme hizmetlerimizde, ipek, kürk, kaşmir, deri gibi temizlenmesi dikkat ve özen gerektiren ürünlerinizde %100 güvenilirlik sunduğumuz müşterilerimizin hem kıyafetlerini hem de sağlıklarını güvence altına alıyoruz.

 

Müşteri memnuniyet düzeyi en yüksek firma

Değerlerimizden, deneyimlerimizden ve geçmişimizden aldığımız güçle müşterilerimize 100% Müşteri Memnuniyeti Garantisi veriyoruz.

Ücretsiz servis avantajı ile evinizden alıp evinize teslim ediyoruz.

DryCorner çalışma saatlerimizi öğrenebilmek için ilgili mağazayla iletişime geçiniz.

Merkez

Acıbadem Mh. Dost Ozan Sk. No:1/1 Kadıköy / İstanbul

T & F: 444 6 566

info@drycorner.com